Prosa-folk i CSC stoppet som tillidsmænd i protest

Mere end 20 tillidsrepræsentanter hos den konfliktramte virksomhed CSC har nedlagt deres tillidsmandspost. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Alle Prosa-organiserede medarbejdere hos den konfliktramte it-gigant CSC har siden torsdag reelt været uden tillidsrepræsentanter.
 
De mere end 20 tillidsfolk nedlagde nemlig torsdag deres tillidshverv som følge af firmaets bortvisning af endnu en tillidsrepræsentant. 
 
Det fremgår af en udtalelse fra tillidsrepræsentanterne, som er rundsendt til medlemmerne af Prosa.
 
I udtalelsen fremhæver tillidsrepræsentanterne torsdagens bortvisning af en tillidsrepræsentant som et eksempel på "virksomhedens aggressive og uetiske adfærd overfor PROSA og foreningens tillidsrepræsentanter," hedder det. 
 
Storm af henvendelser
Tillidsfolkene er vrede over, at tillidsrepræsentanten som den anden på få uger er blevet bortvist fra virksomheden på vilkår, som ifølge tillidsrepræsentanterne er et brud på overenskomsten.

"Af vores overenskomst §14 stk. 8. fremgår det, at der ikke kan ske afskedigelse af en tillidsrepræsentant  uden forudgående forhandling med foreningen - det har CSC heller ikke overholdt," skriver tillidsfolkene i udtalelsen.
 
Computerworld erfarer fra kilder i det faglige miljø hos CSC, at tillidsrepræsentanterne efter udsendelsen har modtaget "en storm af henvendelser" fra medlemmerne, der vil forsøge at tale tillidsfolkene fra beslutningen.
 
Lykkedes det ikke, er det angiveligt muligt, at Prosa-medlemmerne skal vælge nye tillidsrepræsentanter midt i konflikten, som begyndte den 9. februar med firmaets lockout af 120 ansatte.

Siden da er fem gået i strejke mens en gruppe medarbejder i den såkaldte kundegruppe har nedlagt arbejdet overenskomststridigt og efterfølgende er blevet fyret. 
 
Prosa har indkaldt til medlemsmøde om sagen tirsdag, hvor spørgsmålet om tillidsfolkene bliver behandlet. Samtidig har tillidsfolkene ifølge Computerworlds kilder endnu ikke indgivet en opsigelse af deres hverv som tillidsrepræsentanter overfor CSC's ledelse.   

CSC har ikke ønsket at kommentere sagen, ligesom det ikke har været muligt at få en kommantar fra Prosa.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job