Prosa-folk i CSC stoppet som tillidsmænd i protest

Mere end 20 tillidsrepræsentanter hos den konfliktramte virksomhed CSC har nedlagt deres tillidsmandspost. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Alle Prosa-organiserede medarbejdere hos den konfliktramte it-gigant CSC har siden torsdag reelt været uden tillidsrepræsentanter.
 
De mere end 20 tillidsfolk nedlagde nemlig torsdag deres tillidshverv som følge af firmaets bortvisning af endnu en tillidsrepræsentant. 
 
Det fremgår af en udtalelse fra tillidsrepræsentanterne, som er rundsendt til medlemmerne af Prosa.
 
I udtalelsen fremhæver tillidsrepræsentanterne torsdagens bortvisning af en tillidsrepræsentant som et eksempel på "virksomhedens aggressive og uetiske adfærd overfor PROSA og foreningens tillidsrepræsentanter," hedder det. 
 
Storm af henvendelser
Tillidsfolkene er vrede over, at tillidsrepræsentanten som den anden på få uger er blevet bortvist fra virksomheden på vilkår, som ifølge tillidsrepræsentanterne er et brud på overenskomsten.

"Af vores overenskomst §14 stk. 8. fremgår det, at der ikke kan ske afskedigelse af en tillidsrepræsentant  uden forudgående forhandling med foreningen - det har CSC heller ikke overholdt," skriver tillidsfolkene i udtalelsen.
 
Computerworld erfarer fra kilder i det faglige miljø hos CSC, at tillidsrepræsentanterne efter udsendelsen har modtaget "en storm af henvendelser" fra medlemmerne, der vil forsøge at tale tillidsfolkene fra beslutningen.
 
Lykkedes det ikke, er det angiveligt muligt, at Prosa-medlemmerne skal vælge nye tillidsrepræsentanter midt i konflikten, som begyndte den 9. februar med firmaets lockout af 120 ansatte.

Siden da er fem gået i strejke mens en gruppe medarbejder i den såkaldte kundegruppe har nedlagt arbejdet overenskomststridigt og efterfølgende er blevet fyret. 
 
Prosa har indkaldt til medlemsmøde om sagen tirsdag, hvor spørgsmålet om tillidsfolkene bliver behandlet. Samtidig har tillidsfolkene ifølge Computerworlds kilder endnu ikke indgivet en opsigelse af deres hverv som tillidsrepræsentanter overfor CSC's ledelse.   

CSC har ikke ønsket at kommentere sagen, ligesom det ikke har været muligt at få en kommantar fra Prosa.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,